16
Dub
2018

Pod zemí, pod vodou

V prvním článku nového seriálu K dětem světem jsem vám představila naši oblíbenou knihu od nakladatelství Host Mapy . Dnešní příspěvek je vlastně pokračováním. Jen s další knížkou od nakladatelství Host půjdeme trochu víc do hloubky a podíváme se pod povrch zemský. A to hned dvakrát – představuju vám báječnou knížku Pod zemí, pod vodu

Pod zemí, pod vodou

Knížka Pod zemí, pod vodou jsou vlastně dvě knihy v jednom. Postrádá totiž zadní stranu obálky, zato má dvě přední. Z jedné strany dítě podniká neobyčejnou cestu do hlubin moří a oceánů. Setkává se na ní nejen se všelijakými stvořeními, které zde žijí, ale může třeba nahlédnout do vraku Titaniku, obdivovat pestrost korálových útesů či žasnout nad těmi nejhlubšími místy oceánu, kde by se neznalí mohli domnívat, že není vůbec nic.

Máju ze všeho nejvíc zatím zaujali ponorky a potápěči. Stačí projít kolem strouhy, která se line naším městečkem, a hned se ptá, jestlipak tam není nějaká ponorka.

Z druhé strany dítě nahlédne do světa jeskyňářů a horníků, ale i do tak zdánlivě známých míst jako je metro. Samozřejmě nechybí ani podzemní svět fauny a flóry a fascinující průřezy naší planety – od zemského povrchu až po žhavé jádro.

Zatímco dinosauři Máju nechávají ledově klidnou, už několikrát jsme si prohlíželi sopečnou činnost.

Pro malé i velké

Tahle knížka je opět něco, co nás bude provázet mnohem déle než jednu sezónu. Já sama z ní čerpám spoustu zajímavých faktů a ráda se nechávám unášet opět skvělými ilustracemi z dílny autorské dvojice Aleksandry a Daniela Mizielińských.

Pojďte si zasoutěžit

A pokud jste dočetli až sem, vězte, že vás odměna nemine. Zkuste si zasoutěžit o jeden výtisk, který nám do soutěže věnovalo nakladatelství Host. Napište mi do komentáře sem nebo na FB, jestli máte nějaké osobní zkušenosti z výpravy pod povrch zemský. A pokud ne, lákalo by vás víc se podívat pod hladinu moře (ať už v ponorce, potápěčském obleku či jinak), nebo spíš pod povrch země – do hloubi jeskyně nebo třeba do nějakého dolu? Soutěžit můžete celý týden, až do půlnoci 23.4. Držím palce!

 

35 Komentáře

 1. Profilový obrázek
  Zuzana

  Jsem z Ostravy, sfárat alespoň jednou pod zem je tam povinnost 🙂 Krásné podzemní prostory jsou taky v polských solných dolech ve Wieliczce.

 2. Profilový obrázek
  Anna Veselková

  Ostravská atrakce – návštěva dolu – mě dostala a práci tedy horníkům nezávidím;-) Zato doufám, že si jednou zaplavu s velrybami na ostrově Tonga.

  1. Petra Vojtová
   Petra Vojtová

   Také jim nezávidím, vydrží opravdu hodně. Tongu bych si nechala líbit a věřím, že i moje holčičí duo. Držím vám i nám palce, ať to vyjde 🙂

 3. Profilový obrázek
  Petra Melicharová

  Za “mladých let” jsem byla průvodkyní v jeskyních co jsou vedle naši vesničky. Vždy když jedeme za babičkou a dědou, jdeme se s dcerou podívat do jeskyní. Vždy jde s baterkou a moc se ji to líbí. A vzhledem k tomu, že žijeme u moře, má ráda i ten podmořský svět, zatím jen s brýlemi a šnorchlem. Také máme celoroční vstupenku do mořského světa, kam chodíme velmi často 🙂
  Knížka by se nám moc líbila.

  1. Petra Vojtová
   Petra Vojtová

   Teda, to musela být báječná brigáda v té jeskyni! A bydlet u moře by se nám také líbilo 🙂 Krásné dny!

   1. Profilový obrázek
    Petra Melicharová

    Přesně tak- báječná brigáda a moc ráda na to vzpomínám. Bylo to pro mě i trochu jako posilovna, ono si projít tu jeskyni a těch spoustu schodů 5-6x za den je super posilka 😉
    A žít u moře je taky bájo 🙂
    Ale Čechy jsou Čechy ❤️

 4. Profilový obrázek
  Eliška Donátová

  Ahoj, pod vodu mě to neláká, nemám ráda tlak. Ale byli jsme v grafitových dolech v Krumlově a byl to zážitek velmi silný 🙂 taky jsem ráda, že to byla jen turistická atrakce. Jinak vaše stránka mě pořád inspiruje, díky za krásnou práci! Eliška

  1. Petra Vojtová
   Petra Vojtová

   Grafitové doly v Krumlově jsem také zkusila, ještě za svobodna. Tak díky za připomenutí a za pochvalu, jsem ráda, že tu nacházíte inspiraci!

 5. Profilový obrázek
  Renča

  Ahoj, moje největší podzemní výprava byla s partou nadšenců v Barrandovských jeskyních, kde jsme s helmami a čelovkami prozkoumávali těsný jeskynní systém. Doporučuji všem dobrodruhům, kterým nevadí plazení po zádech v úzkých prostorech.

 6. Profilový obrázek
  Aneta Stavi

  Pod zemí i pod vodou jsem byla a musím říct,že preferuji zůstat nad zemí i nad vodou. Moje děti ale zdá se mají odvážnější povahu a knížka by je určitě moc bavila 🙂

 7. Profilový obrázek
  Barbora

  V podzemi ani pod vodou jsem nebyla-bojim se. Takze dobrodruzne vypravy jedine zprostredkovane knizne nebo filmove :-))

  1. Petra Vojtová
   Petra Vojtová

   Tak třeba budete mít štěstí a seznámíte se s nimi prostřednictvím krásných ilustrací v této knize.

 8. Profilový obrázek
  Hana Coufalová

  Kutná Hora a Ostrava:-)Až bude syn větší musím ho vzít s sebou! A ani podmořský svět navštívený nemáme 🙂

 9. Profilový obrázek
  Klára

  Přestože je podmořský svět nádherný, já se pod vodou bojim. Stačí mi vzít si potapecske brýle a jen tak z lehátka koukat pod hladinu moře. Je to nádhera! Úplně jiný svět! Do jeskyní a dolů se zajdu podívat ráda, možná proto že jsem stále nohama na zemi a gravitace působí stále stejně jako nad zemí ?

 10. Profilový obrázek
  Martina

  Dobrý den, před lety jsme byli (ještě jako studenti) v Krakowě. Jeden jen jsme se vydali do dolů ve Wieliczce. Bylo to působivé, prostory jsou obrovské, všechno vykutali při těžbě soli. Největší atrakce byl výtah-klec zpět na povrch, do kterého se průvodce snažil vměstnat co nejvíc turistů:-)

  1. Petra Vojtová
   Petra Vojtová

   Dobrý den, Martino, to zní báječně. Já jsem v Krakowě také kdysi byla, byla jsem z něj unešená a určitě plánuju ještě návrat. Doly jsem ale neviděla, tak díky za tip!

 11. Profilový obrázek
  Monika Narovcová

  Když se řekne POD ZEMÍ, nemůžu jinak, než vzpomenout (jako rodilá Znojmačka) na podzemí ve Znojmě. Jedno z nejrozsáhlejších podzemních labyrintů v Evropě mě jako dítě naprosto fascinovalo. Přidal-li průvodce k procházce ještě pár historek o zatoulaných dětech, městě duchů a nezapomněl-li na chvíli zhasnout osvětlení, abychom zažili „pravou“ tmu, nebylo lepšího výletu. Dneska se nabízí mnoho variant tras, ochutnávka znovínského vína nebo kout se strašidly pro děti…Ale co je pro mě stále ještě výzva, je „adrenalinová trasa“, před kterou je nutné absolvovat průchod zkušebním rámem „prostorové připravenosti návštěvníka“:-). Jen pro zajímavost – výška rámu je 60 a šířka 38cm! Takže hurá do Znojma!

  1. Petra Vojtová
   Petra Vojtová

   To zní přímo báječně, tak já začnu trénovat na ten „zkušební rám“ a třeba se tam někdy potkáme 😉

 12. Profilový obrázek
  Edita

  Ačkoliv jsem u moře už pěknou řádku let nebyla, pozorování podvodního světa skrz potápěčské brýle miluju. A jako malá jsem ráda navštěvovala podzemní katakomby pod bazilikou na Velehradě, bylo to tam vždycky trochu tajemné a strašidelné, což mi teď připomnělo, že jsme tam s našimi dětmi ještě nebyli a musíme to napravit:)

   1. Profilový obrázek
    Edita

    V tom případě doporučujeme navštívit i místní cukrárnu, hřiště a projít se cyklostezkou kolem rybníka na Modrou do archeoskanzenu, terária a Živé vody:) I když to abyste se zdrželi tak dva, tři dny:)

 13. Profilový obrázek
  Eliška

  Mě všechny ty prostory, kde se člověk nemůže volně rozběhnout, spíš straší než lákají. Proto se na ně ráda podívám v televizi nebo prohlídnu knížku. Podmořský svět mě stále přitahuje, ale hlavně ten, který není úplně hloubkový – takže ideální šnorchlování nebo loď se skleněným dnem, kdy člověk nakoukne očkem. Nebyla bych moc dobrý parťák pro Cousteaua 🙂

 14. Profilový obrázek
  Veronika

  Na potapeni si netroufam, nebot mam ohromny respekt z vody. Nicmene vypravy do podmorskych hlubin jsou pro me naprosto fascinujici.
  Nekolikrat jsem byla v podzemnich jeskynich a jednou v dole v Ostrave. Priznavam se, ze i po techto navstevach mam ohromny respekt z kazdeho, kdo zvladne sestoupit vice jak 5 metru pod zem.

  1. Petra Vojtová
   Petra Vojtová

   Ostravu mi už tu párkrát doporučili, takže díky, jen jste mě utvrdila, že je takřka nutnost to vidět 🙂

 15. Profilový obrázek
  Petra

  Take jsem Ostravacka a sfarani stoji za to, obdivuju horniyk, delat bych to nemohla. Nejak me to desi vic nez ta voda ? Potapeni jsem zkousela jen do malych hloubek, ale plavat mezi zraloky a jinou zveri musi byt super, to bych si i zkusila.

Napište komentář

0